İLÇEMİZİN TARİHİ VE TURİSTİK DEĞERLERİ
 
YILANKALE
Ceyhan Ovasına hakim yüksek bir tepe üzerine kurulmuştur.Toros Dağlarını aşarak Antakya’ya giden Halep ve İpek Yoluna bağlanan, antik dönemde olduğu kadar Osmanlı döneminde de önemini koruyan tarihi yolun üzerinde bulunur.Kesin olmamakla birlikte Ortaçağda 11.yy’ da Bizanslılar tarafından yaptırıldığı tahmin edilen önemli bir kaledir.Eski adı Govara olarak da bilinmektedir.Halk arasında “Şahmeran Kalesi” diye bilinen kalede Şeyh Meran adında bir kişinin yılan yetiştirip terbiye ettiği kale hakkında söylenen rivayetler arasındadır.1671 yılında burudan geçen Evliya Çelebi Şahmeran Kalesinde ensesi tüylü ve boynuzlu yılanların yaşadığını alaycı bir dille ifade etmiştir.Dıştan 700 m kadar çevresi olan kale ikişer katlı 8 burçtan oluşmaktadır.Burçlar tamamen mazgallı olup, bu mazgalların ortaları ateş etmek için deliklidir.Kalenin güneye bakan demir kapısı vardır.Kalenin içindeki meydana her yönden birer merdiven inmektedir.Böylelikle meydandan kalenin her yönüne gidiş geliş kolaydır.
 
SİRKELİ HÖYÜĞÜ
Ceyhan’a 5 Km. uzaklıktadır. Hititlerden kaldığı sanılmaktadır. Hitit Kralı Muvattali’nin kabartma resmi bulunmaktadır.
 
TUMLUKALESİ
Ceyhan’a 17 Km. uzaklıkta, 12.yy.dan  kalma bir kale olup çevreye hakim bir tepeye kurulmuştur. Etrafında ağaçlandırma çalışması yapılmıştır. Kalenin çevresi 800 m., 8 burçlu olup, doğuya açılan bir tek kapısı vegözetleme kulesi vardır. Ayrıca savunma hendekleri bulunmaktadır.
 
KURTKULAĞI KERVANSARAYI
Ceyhan’a 15. Km. uzaklıktaki Kurtkulağı Mahallesi içindedir. Hüseyin Paşa tarafından 1711 yılında yaptırılmıştır. Menzilhan olarak ta bilinir.  Ekinciler Vakfı tarafından restore edilerek ziyarete açık halde tutulmaktadır. Eski Halep yolu üzerindedir.
 
KURTKULAĞI TÜRBESİ
Ceyhan’a 15. Km. uzaklıktaki Kurtkulağı Mahallesi içindedir. 1601 yılında Haydar Ağa adlı zengin bir vatandaş tarafından yaptırılmıştır. 2 Kubbeli ve yontma taşlardan oluşmaktadır.
 
DURHASANDEDE TÜRBESİ
Ceyhan’a 25 Km. uzaklıkta ki Durhasandede Mahallesindedir. Bu yörede yaşayanların ve çevre illerden vatandaşların ziyaret ettiği 18 yy. ‘dan kalma tek kubbeli kare planlı küçük kagir bir türbedir. Ermiş bir zata ait olduğu bilinmektedir.
 
ABDULKADİR AĞA CAMİİ
Ceyhan merkezinde bulunan camii Abdulkadir Ağa tarafından 1868 yılında yaptırılmıştır. Ulu Camii olarak ta bilinen yapının duvarları tuğla ile örülmüş 26 Haziran 1998 depreminde büyük hasar görmüş Vakıflar Bölge müdürlüğü tarafından aslına uygun olarak restore edilmiştir.
 
 
 
İSAY2 Galeri